اقتصادیصنعت و معدن و تجارتطلا، سکه و ارزکسب و کار

معاون وزیر صمت گفت: در شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران تکاب توانمندی افزایش تولید سالانه شمش طلا به ۱۵۰۰ کیلوگرم وجود دارد.

افزایش توان تولید شمش طلا در زرشوران تکاب

محمدرضا موثقی نیا افزود: در شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران تکاب توانمندی افزایش تولید سالانه شمش طلا به یک هزار و ۵۰۰ کیلوگرم وجود دارد.

رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران با بیان اینکه بودجه لازم برای فاز ۲ مجتمع زرشوران تکاب پیش بینی و تامین شده است. ادامه داد: با توجه به اکتشافات صورت گرفته، این شرکت پتانسیل بالایی برای توسعه‌های آتی دارد.

مدیرکل صمت آذربایجان غربی نیز در این نشست اظهار کرد: اگر در ایران ۱۰ منطقه مستعد معدنی را اولویت‌بندی کنیم قطعاً شهرستان تکاب جزو ۵ اولویت اول بوده و از قطب‌های معدنی کشور محسوب می‌شود.

عبدالحمید سرتیپی با اشاره به اینکه طلا در هر کشور چه از نظر اکتشاف چه از نظر استخراج چه از نظر فرآوری و چه از نظر فروش جزء ذخایر استراتژیک بوده و تابع یک سری ضوابط و مقررات است افزود: معدن طلای زره شوران یک قدمت بیش از صد سال دارد و دارای ذخیره بیش از ۴۳ میلیون تن بوده و در نوع خود یکی از بی‌نظیرترین معادنی است که آینده بسیار روشنی داشته و با عنایت به اینکه اقتصاد تکاب به معدن وابسته است اگر فعالیت‌های این معدن به صورت علمی صورت بگیرد صد‌ها سال دارای ارزش افزوده ملی خواهد بود.

وی افزود: یکی از کار‌های بسیار خوبی که در استان آذربایجان غربی صورت گرفته است حضور شرکت‌های سرمایه گذاری یا هلدینگ‌های معدنی اقتصادی در استان می‌باشد که بیش از ۱۲ مورد از این شرکت‌ها اغلب دولتی و یا وابسته به دولت بوده و یا شرکت‌های توانمندی هستند که برابر تفاهم‌نامه‌های تدوین شده در آذربایجان غربی حضور دارند.

دریافت  ۷۰۰ میلیارد تومان حقوق دولتی از بخش معادن استان

مدیرکل صمت آذربایجان غربی می گوید: در بخش معدن استان طی ۲ سال اخیر بالای ۷۰۰ میلیارد تومان حقوق دولتی دریافت شده که این رقم در مقایسه با مجموع ۲سال قبل از آن تقریبا افزایش دو برابری را داشته و ۷۴۰ محدوده معدنی طی این ۲ سال به مزایده گذاشته شده و جنوب استان نیز در برنامه ژئوفیزیک هوایی قرار داده شده است.

گفتنی است قبل از این نشست موثقی‌نیا از محل معدن و واحد‌های خردایش و همگن سازی، آسیا، اکسیداسیون، فروشویی، الوشن، اتاق طلا و سد باطله بازدید کرد و پروژه توسعه اتاق طلا و نقره و همچنین پروژه سایت پسماند این شرکت با حضور معاون وزیر صمت و مدیرکل صنعت، معدن و‌تجارت آذربایجان غربی افتتاح شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
توسعه‌ی پتروشیمی ارومیه کلیسای تاریخی