اجتماعیکشاورزی و دامداری

آغاز به کار چهاردهمین نمایشگاه بین المللی صنایع کشاورزی در ارومیه

افتتاح چهاردهمین نمایشگاه بین المللی صنایع کشاورزی در ارومیه

به گزارش خبرنگار مجله خبری تحلیلی ایتوک، چهاردهمین نمایشگاه بین المللی صنایع و ماشین آلات کشاورزی، باغبانی، نهاده ها، روش‌های نوین آبیاری و آبرسانی، تجهیزات گلخانه ای، کشاورزی دانش بنیان و نوآور، ابزار ملی برای حفظ آب، خاک، حیات و محیط زیست از امروز به مدت چهار روز در محل دایمی نمایشگاه‌های بین‌المللی ارومیه افتتاح شد.

این نمایشگاه با حضور بیش از ۱۰۰ شرکت داخلی و نمایندگان شرکت‌های خارجی برگزار می‌شود که ۳۹ درصد شرکت کنندگان در حوزه ادوات و ماشین آلات کشاورزی، ۳۲ درصد در حوزه کشاورزی و نهاده‌ها، ۲۹ درصد در حوزه آبیاری و آبرسانی و تجهیزات وابسته فعالیت دارد.

همچنین ۱۵ درصد از شرکت‌های، شرکت کننده در حوزه دانش بنیان و ۱۳ درصد در بخش‌های علمی و تحقیقاتی در این نمایشگاه حضور یافته‌اند.

دراین نمایشگاه در حدود ۲۰ استان کشور از جمله استان‌های گلستان، مازندران، خراسان شمالی و رضوی، همدان، البرز، مرکزی، تهران، اصفهان، آذربایجان شرقی، لرستان، کردستان، گیلان، فارس، زنجان حضور و مشارکت دارند.

جواد کرمی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی در آیین گشایش این نمایشگاه گفت: اقتصاد آذربایجان غربی برپایه کشاورزی است و بیش از ۲۳۰ هزار نفر از ساکنان آن در این بخش اشتغال دارند.

وی افزود: طبق بررسی‌های انجام شده وضعیت آب و خاک و شرایطی که به صورت ویژه کشور و این استان را تحت تاثیر قرار داده واضح است و راهکار خروج از موضوع کم آبی حرکت به سمت کشاورزی دانش بنیان است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی گفت: استفاده از فن اوری‌های روز موجب بافزایش بهره وری خواهد شد و در این راستا ریل گذاری خوبی انجام شده است.

کرمی گفت: راه اندازی نهضت گلخانه ای، تغییر الگوی کشت و کاهش کشت محصولات آب بر از جمله محور‌هایی است که در بخش کشاورزی استان روی آن برنامه ریزی‌های بسیار انجام شده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی افزود: در بحث تحقیقات کشاورزی هم نوآوری‌های بسیاری در این راستا انجام شده است و سعی می‌شود در مسیری که منجر به بهره وری در تولید شود حرکت کنیم.

وی با اشاره به رفع معضل سیب درختی کنار جاده‌ای در استان آذربایجان غربی بیان کرد: این موضوع مدیریت شد و امسال شرایط خوبی در این زمینه برای کشاورزان فراهم شده است.

کرمی با بیان اینکه در زمینه دیپلماسی اقتصادی نیز اقدامات مطلوبی انجام شده است گفت: سعی می‌شود با توسعه صادرات بتوان شاهد توسعه استان در ابعاد مختلف بود.

وی بیان کرد: چندین واحد سورت و بسته بندی در این استان فعال شده است تا ضمن اشتغال افراد بومی محصولات با کیفیت بالا سورت و صادر شوند.

کرمی با اشاره به هفته بسیج هم گفت: ما توانستیم تفکر بسیجی را بین فعالان اقتصادی و مدیران تقویت کنیم و تیم دولت در این استان با این تفکر تلاش کرده است تا مشکلات موجود را رفع کند.

وی اظهار کرد: در بخش اعطای تسهیلات بیشترین تسهیلات در تبصره ۱۸ به حوزه جهاد کشاورزی تخصیص داده شده است که بیانگر اهمیت این بخش است.

شهبازی رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان غربی هم در این آیین گفت: این نمایشگاه فرصت ارزشمندی است تا با حمایت از شرکت‌های دانش بنیان نسبت به معرفی و ترویج استفاده از محصولات فناورانه در میان بهره برداران بخش کشاورزی اقدام و گامی موثر برداشته شود.

وی افزود: سعی می‌شود با این اقدامات گامی در مسیر افزایش ضریب نفوذ دانش در بین کشاورزان و آشنایی آنان با آخرین دستاورد‌های تکنولوژی در بخش کشاورزی برداشته شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان غربی ادامه داد: مهم‌ترین ویژگی این نمایشگاه ارایه تکنولوژی‌های نوین و پیشرفت‌های برتر بخش کشاورزی به خصوص روش‌های کاهش مصرف آب و ارتقای بهره وری در بخش کشاورزی، به منظور جذب سرمایه‌گذار، ایجاد فضای رقابتی برای ورود به بازار‌های جدید صادراتی در داخل و خارج کشور و تبادل اطلاعات و تجربیات در فضای ارتباطی و موثر نمایشگاه است.

شهبازی گفت: دومین رویداد ترویجی محصولات فناورانه شرکت‌های دانش بنیان و فناور نیز همزمان با برگزاری این نمایشگاه از ۳۰ آبان ماه تا سوم آذرماه ۱۴۰۲، در حاشیه محل دائمی نمایشگاه‌های ارومیه و نمایشگاه بین المللی کشاورزی برگزار می‌شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان غربی افزود: برگزاری پنل تخصصی پرسش و پاسخ با حضور محققین و کارشناسان موضوعی سازمان و مسئولین پارک علم و فناوری، کارگاه آموزشی آشنایی با هواشناسی کشاورزی، بازدید از مزرعه نوآور، باغ نمایشی و یکی از مراکز جهاد کشاورزی توسط شرکت‌های دانش بنیان و خبرگان کشاورزی حاضر در نمایشگاه ازاهم برنامه‌های گردهمایی ویژه شتاب بخشی کشاورزی دانش بنیان با محوریت خبرگان کشاورزی در ارومیه است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
توسعه‌ی پتروشیمی ارومیه کلیسای تاریخی