اجتماعیپزشکیسلامتکشاورزی و دامداری

آغاز فاز دوم مایه‌کوبی علیه بیماری تب برفکی در آذربایجان‌غربی

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌غربی گفت: فاز دوم مایه‌کوبی علیه بیماری تب برفکی در جمعیت دام سبک و سنگین با جمعیت بیش از چهار میلیون راس در استان آغاز شد.

سید امید خلیل زاده در گفت و گو با خبرنگار مجله خبری تحلیلی ایتوک افزود : این عملیات در جمعیت ۳۱۵ هزار راسی دام سنگین و چهار میلیون راسی در دام سبک در واحدهای اپیدمیولوژیک در مدت ۲ ماه اجرا می شود.

وی اضافه کرد: این اقدام با همکاری بیش از ۱۱۰ اکیپ مایه کوبی بخش خصوصی با نظارت بخش دولتی اجرایی خواهد شد.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان غربی اظهار کرد: دامداران در کنترل و پیشگیری از شیوع بیماری‌های واگیردار نقش مهمی برعهده دارند و می‌توانند با رعایت موارد بهداشتی، جداسازی دام بیمار از سالم، عدم تردد به میادین دام سنتی، واکسیناسیون به موقع و پاکسازی و ضدعفونی دامداری‌های خود در کنار ادارات دامپزشکی از شیوع این بیماری‌ها جلوگیری کنند.

خلیل زاده ادامه داد: یکی از راه های مهم کنترل بیماری فوق العاده مسری و پر خسارت تب برفکی، علاوه بر لزوم رعایت مقررات بهداشتی قرنطینه ای، واکسیناسیون منظم و دوره ای جمعیت حساس دام هاست.

این مقام مسئول از دامداران خواست تا برای حفظ سلامت دام‌های خود و جلوگیری از شیوع بیماری‌، همکاری و تعامل لازم را با ادارات و اکیپ‌های دامپزشکی برای انجام عملیات مایه‌کوبی داشته باشند تا بتوانند امنیت ناشی از مایه‌کوبی فازهای قبلی را حفظ کنند.

وی گفت: جهت اطمینان از پوشش حداکثری این واکسیناسیون از خرید و فروش و جابجایی دامها در مدت زمان اجرای طرح باید خودداری شود که در این خصوص نیازمند همراهی دامداران هستیم.

بیماری تب برفکی به عنوان مسری‌ترین، مهم‌ترین و پر خسارت ترین بیماری اقتصادی است که در صورت بروز نقش مهمی در افت تولید شیر و انواع فرآورده‌های پروتئینی با منشاء دامی خواهد داشت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
توسعه‌ی پتروشیمی ارومیه کلیسای تاریخی