تکنولوژی

سرعت اینترنت در ژاپن به طرز حیرت‌انگیزی بالاست!

یک سیستم فیبر نوری جدید رکورد سرعت انتقال اطلاعات را شکسته است و به گفته سازندگان ژاپنی آن، می تواند در هر ثانیه 20 برابر ترافیک اینترنت جهان را حمل کند. همه نیاز به اتصال اینترنت سریعتر را احساس می‌کنند و اکنون مهندسان ژاپنی رکورد انتقال داده را شکسته اند. تیم ژاپنی موفق شد بیش از 20 برابر ترافیک اینترنت جهانی در هر ثانیه را از طریق فیبر نوری جدید خود منتقل کند.

اگر شما از معدود افراد خوش اقبال باشید که به سریع ترین اتصال اینترنت در جهان متصل باشید، از سرعت ۱۰ گیگابیت در ثانیه (Gb/s) لذت خواهید برد. برخی دیگر از مردم جهان نیز یک گیگابیت در ثانیه اتصال را تجربه می‌کنند، در حالی که اکثر ما با چند صد مگابیت در ثانیه کنار می‌آییم.

اما در حال حاضر، موسسه ملی فناوری اطلاعات و ارتباطات ژاپن (NICT) نرخ انتقال اطلاعات دیوانه وار 22.9 پتابیت در ثانیه را ثبت کرده است.

یک پتابیت معادل یک میلیون گیگابیت است، بنابراین آنقدر سریع است که کل ترافیک اینترنت ثانیه به ثانیه را با 22 برابر پهنای باند باقیمانده ضرب کند. این در حالی است که حتی سرعت اینترنت ناسا نیز تنها 46 ترابیت بر ثانیه است.

مهندسان مؤسسه ملی فناوری اطلاعات و ارتباطات ژاپن از چندین فناوری نوظهور برای رسیدن به این نقطه عطف استفاده کردند. این کابل فیبر نوری به جای تنها یک هسته برای انتقال داده، دارای 38 هسته است که هر کدام می‌توانند اطلاعات را در سه حالت انتقال دهند، یعنی در مجموع 114 کانال فضایی انتقال دهند. هر حالت در هر کانال فضایی از 750 کانال طول موج در سه باند (S، C و L) برای پهنای باند 18.8 THz تشکیل شده است.

در مجموع، نرخ انتقال داده 22.9 پتابیت در ثانیه (Pb/s) است که بیش از دو برابر رکورد قبلی ثبت شده در سال 2020 است. این تیم می‌گوید که بهینه‌سازی تصحیح خطا می‌تواند به سیستم در شکل فعلی اجازه دهد تا به سرعت‌های بالاتری تا ۲۴.۷ پتابیت در ثانیه برسد.

با این حال، نباید انتظار داشته باشید که در آینده ای نزدیک، به عنوان مثال، بتوانید کل پلتفرم نتفلیکس را در کسری از ثانیه استریم کنید. رمزگشایی داده ها شامل پردازش سیگنال پیچیده است که مستلزم نصب دستگاه های تخصصی به نام گیرنده های MIMO در سراسر شبکه است. در کوتاه مدت، یک نسخه چهار هسته‌ای که فقط داده‌ها را در یک حالت به ازای هر هسته منتقل می‌کند، با زیرساخت‌های موجود سازگار است و همچنان نرخ داده قابل توجهی بیش از یک پتابیت در ثانیه ارائه می‌دهد.

این تحقیق در کنفرانس اروپایی ارتباطات نوری در اسکاتلند در ماه اکتبر ارائه شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
توسعه‌ی پتروشیمی ارومیه کلیسای تاریخی