اجتماعیپزشکیسلامتکشاورزی و دامداری

هشدار دامپزشکی آذربایجان غربی در خصوص شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان

مدیر کل دامپزشکی آذربایجان غربی گفت: با توجه به برودت هوا اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از بروز و انتشار بیماری مشترک آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، انجام گیرد.

میرکل دامپزشکی آذربایجان غربی در گفت و گو با خبرنگار مجله خبری تحلیلی ایتوک، اظهار کرد: آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از بیماری‌های واگیردار و مشترک بین انسان و پرندگان است که شیوع آن با شروع ناگهانی تلفات و انتشار وسیع در گله ، کاهش مصرف دانه، افت شدید و ناگهانی تولید تخم مرغ و سیاه شدن تاج و ساق پای پرندگان و لرزش سر و گردن در طیور بروز می‌کند.

خلیل زاده افزود : با توجه به راه های انتقال این بیماری( تماس مستقیم با ترشحات، مدفوع، منابع آبی، دان، اشیاء و تجهیزات آلوده )لازم است صاحبان طیور بومی با نگهداری پرندگان بومی در فضاهای محصور شده، استفاده از آب و دان بهداشتی، ممانعت از تماس سگ و گربه و پرندگان وحشی با طیور بومی و متصدیان مرغداری های صنعتی با کنترل تردد به مرغداری ها، ضدعفونی اصولی، ممانعت از ورود کلیه پرندگان وحشی به مرغداری ها و انبار دان، تهیه جوجه و نهاده بصورت بهداشتی از منابع مطمئن ، مبارزه با جوندگان و ایجاد شرایط پرورشی مناسب از قبیل دما، رطوبت و تهویه ایده آل از بروز ابن بیماری جلوگیری کنند.

وی بیان کرد: همشهریان نیز با خرید گوشت مرغ و تخم مرغ از مراکز مجاز از شیوع و ابتلا به بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان پیشگیری کنند.

مدیر کل دامپزشکی آذربایجان غربی از عموم شهروندان درخواست کرد ضمن رعایت موارد ذکر شده در صورت مشاهده هرگونه تلفات غیرعادی در طیور بومی و صنعتی و نیز پرندگان آبزی در اسرع وقت به شبکه دامپزشکی شهرستان ها و اداره کل گزارش دهند.

وی در خاتمه تصریح کرد: برابر پایش های انجام شده در سطح استان تا کنون موردی از بروز بیماری انفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان مشاهده نشده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
توسعه‌ی پتروشیمی ارومیه کلیسای تاریخی