فرهنگی

مصرف 40 هزار تن کود کشاورزی در آذربایجان‌غربی

مصرف کود شیمیایی در آذربایجان غربی

به گزارش خبرنگار مجله خبری تحلیلی ایتوک، محمود مظلومی مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی آذربایجان‌غربی با اشاره به تخصیص کودهای کشاورزی توسط دفتر مرکزی شرکت از پتروشیمی‌ها و مبادی کرمانشاه، لردگان، مرودشت شیراز، ارومیه، عسلویه، بندر امام خمینی (ره) و بندرعباس، اظهار کرد: عملیات توزیع از پتروشیمی‌ها و مبادی به مقصد استان به‌صورت شبانه‌روزی از طریق ناوگان حمل‌ونقل انجام می‌گیرد تا کود موردنیاز کشت‌های استان به‌موقع تامین شود.

مظلومی تأکید کرد: این کودها طبق سهمیه‌بندی سازمان جهاد کشاورزی استان و بر اساس سامانه پهنه‌بندی و با صدور حواله الکترونیکی از طریق سامانه حمل‌ونقل و پایش توزیع می‌شود.

وی عنوان کرد: اگر کشاورزان به‌درستی کود را مصرف کنند، بهره‌وری آب تا 15 درصد افزایش می‌یابد.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی آذربایجان‌غربی با بیان این که در شرایط خشکسالی مدیریت کود مهم‌تر از مدیریت آب است، گفت: همچنین توصیه می‌شود کشاورزان از کودهای پتاسیمی هم به دلیل اینکه نقش مهمی در تنش سرما، خشکی و گرما دارد، در برنامه کودی مزارع و باغات خود استفاده کنند.

مظلومی با بیان این که بهتر است از پخش‌کردن کود در سطح خاک جلوگیری شود، اضافه کرد: کود فقط باید در جایی قرار گیرد که ریشه در آنجا قرار دارد، زیرا علاوه بر به‌صرفه‌بودن از نظر اقتصادی، آلودگی را کاهش و بهره‌وری را افزایش می‌دهد.

وی ادامه داد: این شرکت آمادگی کامل دارد تمامی برنامه کودی استان را در اختیار کشاورزان قرار دهد و از کشاورزان و باغداران درخواست می‌کنیم تا با ثبت باغ و زمین زراعی خود در سامانه پهنه‌بندی، کود موردنیاز خود را دریافت کنند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
توسعه‌ی پتروشیمی ارومیه کلیسای تاریخی