بازاربازرگانیکسب و کارکشاورزی و دامداری

4700 هکتار از باغات آذربایجان غربی شناسنامه دار شدند.

شناسنامه دار شدن باغات آذربایجان غربی

خسرو شهبازی رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی ایتوک گفت: به منظور ساماندهی بازار محصولات کشاورزی و استفاده بهینه از منابع  طرح شناسنامه دار کردن باغات در استان اجرا می شود که تا کنون 4 هزار و 700 هکتار از باغات آذربایجان غربی شناسنامه دارشدند.

شهبازی، هدف از اجرای طرح شناسنامه دار کردن باغات استان را هویت بخشی یکپارچه به عرصه های باغبانی، ایجاد ارتباط موثر و پایدار با تولید کنندگان زیر بخش ، تدوین بانک جامع اطلاعاتی در این حوزه، ثبت و پایش مبدا تولید محصولات باغی، کنترل باقیمانده آثار سموم شیمیایی و آفت کش ها و ارتقای کمی و کیفی صادرات محصولات باغی عنوان کرد.

او با اشاره به اینکه شناسنامه بستر تولید، میزان مصرف منابع و نهاده ها و میزان تولیدی را که به بازار عرضه می‌ شود، ثبت می کند، گفت: یکی از چالش‌های بزرگ کشاورزان در سال های اخیر مرحله پس از تولید و برداشت است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی  با اشاره به آغازاجرای این طرح از خرداد ماه سال جاری، بیان کرد: 123 هزار هکتاراراضی باغی در سطح استان وجود دارد که تا کنون یکهزار و 372 نفر کشاورز برای 4 هزار و 700 هکتار از اراضی باغی خود اقدام به اخذ شناسنامه کرده اند و این روند تا شناسنامه دار کردن تمامی باغات استان ادامه خواهد داشت.

نوشته های مشابه

وی همچنین بر ضرورت داشتن اطلاعات درست ازبستر تولید برای صدورگواهی تولید محصولات باغبانی ( QR Code) تاکید کرد و ادامه داد: اجرای این طرح مشارکت مردم، باغدار و تولیدکننده‌ را می‌طلبد.

شهبازی اضافه کرد:سامانه‌ سَبَک به صورت سامانه تحت وب است که از این مسیر کشاورزان می‌توانند وارد و اطلاعات را وارد کنند یا به اتاق اصناف کشاورزی شهرستان خود جهت ثبت نام مراجعه کنند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی افزود: کشاورزان در سامانه‌ سَبَک درخواست خود را ثبت کرده و یک نفر را به عنوان کارشناس بازدید انتخاب می‌کنند، میزان منابع آب و خاک و میزان تولید و دیگر موارد نیز پس از بازدید میدانی کارشناس ثبت می شود که شناسنامه ای برای واحد صادر می شود .

وی با اعلام اینکه به‌زودی طرح ارائه یارانه نهاده‌های کشاورزی در قبال شناسنامه به باغداران پرداخت می‌شود، گفت: صدور محصولات باغی به خارج کشور بدون شناسنامه محصول سخت و با مشکل مواجه می‌شود.

لازم به ذکر است که در فرآیند طراحی شده برای اجرای این طرح ملی، تمامی مراحل ثبت و صدور شناسنامه واحدها در سامانه تحت وب بهره‌برداران اتاق اصناف کشاورزی موسوم به سَبَک صورت می‌گیرد که با کد دسترسی طراحی شده در این سامانه برای مراکز تولید محصولات باغبانی، امکان پایش مبادی تولید و استانداردسازی محصولات جهت صادرات و حتی تنظیم بازار داخلی ایجاد خواهد شد.

سامانه دریافت شناسنامه باغات sso.sabak.org یا همان سبک، سامانه ای است که از سوی دولت و سازمان نظام صنفی کشاورزی راه اندازی شده تا دریافت شناسنامه و پروانه را برای باغ داران و فعالین در حوزه باغبانی، میسر ساخته و بدین ترتیب، امکان بهره مندی از امکانات دولتی متعلق به باغات را به موجب این سند، برای فرد فراهم سازد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
توسعه‌ی پتروشیمی ارومیه کلیسای تاریخی