پزشکیسلامت

پویش ملی سلامت در آذربایجان‌غربی آغاز شد

آغاز پویش ملی سلامت در آذربایجان غربی

ریخته گر با بیان اینکه این غربالگری تا ۱۵ دی ماه سال جاری ادامه دارد و امیدواریم بیشترین میزان افراد ممکن را در این طرح پوشش دهیم اضافه کرد: تمامی گروه سنی بالای ۱۸ سال می‌توانند در این طرح شرکت کنند.

وی اظهار کرد: اگر بتوانیم ۷۰ درصد جامعه بالای ۱۸ سال استان آذربایجان غربی را که بین یک و نیم تا ۲ میلیون نفر هستند، مورد غربالگری کنیم به اهداف طرح دست یافته ایم.

این مقام بهداشتی خاطر نشان کرد: طرح رایگان غربالگری فشار و قندخون در مراکز بهداشتی درمانی سطح شهر و روستاهای استان اجرا می شود و علاوه بر آن، پایگاه‌هایی هم در سطح شهر‌ها راه اندازی شده تا مردم راحت‌تر بتوانند در این طرح شرکت کنند.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان‌غربی با تاکید بر نیاز جامعه به آگاهی در خصوص بیماری‌های غیرواگیردار ادامه داد: در کل دنیا ۸۵ درصد مرگ و میر‌ها در اثر بیماری‌های غیرواگیر است که از این میزان ۳۰ درصد به دلیل فشار خون و ۱۲ درصد در اثر دیابت و قند خون است.

ریخته گر گفت: برخی مردم از وجود این بیماری بی‌خبر هستند و این خطر جدی برای این بیماران است.

وی افزود: افرادی که از وجود این بیماری‌شان با خبر هستند به خوبی می‌دانند که جه باید‌ها و نباید‌هایی را اجرا کنند، اما ۵۰ درصد این جمعیت کنترلی برای بیماری‌شان ندارند.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان‌غربی اضافه کرد: با افزایش تحرک و ورزش، اصلاح سبک زندگی و مصرف کم کربوهیدرات و مواد قندی می‌توان زندگی با طراوت و شادتری تجربه کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
توسعه‌ی پتروشیمی ارومیه کلیسای تاریخی