داغ ترینمحیط زیست

نجات دریاچه ارومیه از اولویت‌های دولت سیزدهم است

نجات دریاچه ارومیه

به گزارش پایگاه خبری ایتوک؛ محمدصادق معتمدیان استاندار آذربایجان غربی اظهار کرد: پارسال ۶۷ هزار زائر و امسال بیش از ۱۳۰ هزار زائر اربعین حسینی برای زیارت عتبات‌عالیات از مرز تمرچین تردد کردند.

وی با اشاره به میزبانی شایسته و عاشقانه اهل‌سنت و اقلیت‌های دینی از زائران اربعین، افزود: ۹ هزار زائر عتبات‌عالیات از کشورهایی چون ترکیه، آذربایجان، گرجستان، روسیه و آلمان امسال وارد آذربایجان غربی شدند.

معتمدیان همچنین با اشاره به آماده‌سازی زیرساخت‌ها برای ارائه خدمات حداکثری به زائران اربعین، خاطرنشان کرد: میزبانی کم‌نظیر مردم و آب‌وهوای مطلوب منطقه، زمینه را برای افزایش حضور زائران عتبات‌عالیات در آذربایجان غربی فراهم کرد.

استاندار آذربایجان غربی در ادامه، احیای دریاچه ارومیه را دغدغه ملی دانسته و افزود: تغییرات اقلیمی، افزایش دما، کاهش بارندگی و مصرف بی‌رویه آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در طول چند دهه اخیر، از جمله دلایل اصلی بروز وضعیت کنونی این دریاچه است.

معتمدیان همچنین به توسعه ۱۴۰ هزارهکتاری بخش کشاورزی در حوضه دریاچه ارومیه در طول دو دهه اخیر اشاره کرده و یادآور شد: افزایش یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعبی مصرف آب در حوزه کشاورزی، تغییر الگوی کشت عملیاتی را در حوضه دریاچه ارومیه، بیش‌ازپیش ضروری ساخته است.

وی در ادامه با تأکید بر اهمیت همراهی مردم در احیای دریاچه ارومیه، افزود: ۹۰ درصد منابع آبی استان در بخش کشاورزی مصرف شده و ۵۷ درصد از این مقدار (حدود ۲ میلیارد مترمکعب به‌صورت سالانه)، صرف محصولاتی چون یونجه، سیب و چغندر می‌شود.

استاندار آذربایجان غربی به اجرای برنامه‌های نرم‌افزاری تغییر الگوی کشت در حوضه دریاچه ارومیه نیز اشاره کرده و اظهار داشت: به دنبال اقناع‌سازی افکار عمومی برای تغییر الگوی کشت با محصولات جایگزین هستیم تا در کنار کاهش مصرف آب، شاهد افزایش درآمد مردم منطقه باشیم.

معتمدیان همچنین با اشاره به برنامه‌های ۲۶ گانه نجات دریاچه ارومیه  در حوزه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، افزود: دولت سیزدهم در راستای اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام سخت‌افزاری احیای دریاچه ارومیه، گام‌های بلندی را برداشته و اخیراً شاهد بهره‌برداری از فاز اول انتقال آب کانی سیب و تکمیل تصفیه‌خانه ارومیه بودیم.

وی در ادامه با بیان اینکه هر سه ماه یکبار از یک پروژه سخت‌افزاری احیای دریاچه ارومیه بهره‌برداری خواهد شد، تصریح کرد: به‌زودی با تخصیص اعتبارات موردنیاز، شاهد بهره‌برداری از پروژه‌هایی چون آبگیری سد سیلوه به سمت چپر آباد و انتقال آب از بادین‌آباد به کانی سیب خواهیم بود.

استاندار آذربایجان غربی از برنامه‌ریزی برای هدایت آب‌های سطحی، سدها و سیلاب‌ها به دریاچه ارومیه نیز خبر داده و افزود: ۴۲ هزار حلقه چاه در حوضه آبریز دریاچه ارومیه وجود دارد که در کنار هوشمندسازی مصرف آب در منطقه، باید با چاه‌های غیرمجاز و برداشت‌های بی‌رویه مقابله شود.

معتمدیان همچنین با اشاره به تخصیص ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به حوزه مدیریت آب آذربایجان غربی، اضافه کرد: تدابیر قابل‌توجهی در خصوص مدیریت کانون گردوغبار نمک در حوضه دریاچه ارومیه با اقداماتی چون ایجاد بادشکن و… در حال انجام است.

وی در پایان احیای دریاچه ارومیه را از اولویت‌های دولت سیزدهم معرفی کرده و افزود: با اهتمام دولت و دستگاه‌های متولی، امسال شاهد احیای تالاب‌های اقماری حوضه دریاچه ارومیه بودیم.

انتهای خبر/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
توسعه‌ی پتروشیمی ارومیه کلیسای تاریخی