سفر و گردشگری

موزه مردم شناسی ارومیه

موزه مردم شناسی ارومیه ( anthropology museum ) واقع در عمارت شهربانی شهر ارومیه در آذربایجان غربی، یکی از برترین موزههای کشور در زمینه مردم شناسی است. این موزه در سال ۱۳۷۹ به ثبت ملی رسیده است و به لقب “موزه بزرگ مردم شناسی ارومیه” شهرت دارد. این موزه با دارا بودن مجموعه‌ای ارزشمند از آثار مرتبط با فرهنگ و تاریخ منطقه، نقطه عطفی در تاریخ و فرهنگ ارومیه و آذربایجان غربی به شمار می‌رود.

در موزه مردم شناسی شهر ارومیه، می‌توانید با تحقیقات و نمونه‌های مرتبط با زندگی، فرهنگ و آداب و رسوم مردم این منطقه آشنا شوید. نمونه‌هایی از لباس‌ها، سفال‌ها، آلات موسیقی، ابزارهای کشاورزی و صنعتی و سایر آثار هنری و معماری در این موزه به نمایش گذاشته شده است. موزه مردم شناسی ارومیه فرصتی مناسب برای گردشگری بازدیدکنندگان است که علاقه‌مند به شناخت فرهنگ و تاریخ این منطقه هستند و می‌تواند تجربه‌ای آموزشی و فرهنگی برای آنها به ارمغان آورد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد مسجد جامع ارومیه به این بلاگ مراجعه کنید.

در ادامه به معرفی موزه مردم شناسی ارومیه می‌پردازیم.

اگر علاقمند هستید مقاله گردشگری ارومیه را بخوانید.

تاریخچه عمارت شهربانی شهر ارومیه

تاریخچه عمارت شهربانی ارومیه به این صورت است که عمارت شهربانی ارومیه در سال ۱۳۰۷ توسط دستور شاه رضا پهلوی در میدان توپخانه ارومیه ساخته شد. این عمارت با معماری زیبا و باشکوهی طراحی شده بود و ساخت آن حدود سه سال طول کشید. معماری داخلی و بیرونی این عمارت بر عهدهٔ معماران معروف بود. وارطان هوانسیان، یکی از مشهورترین معماران زیباترین عمارت‌های پهلوی، و محمد حسین معمار مشهدی، معروف به “ملا اوستا” که استاد ساخت مساجد و طاقی‌ها بود، در طراحی این عمارت دست داشتند. عمارت شهربانی برای نیم قرن به عنوان امنیه (مقر اقامتی) استفاده شد. اما در سال ۱۳۶۰، به ساختمانی نظامی مسکونی تبدیل شد. این عمارت به علت زیبایی و بزرگی که داشت، همواره مورد توجه و تحسین بود.

اگر علاقمند هستید مقاله بازار ارومیه را بخوانید.

 تاریخچه موزه مردم شناسی شهر ارومیه

تاریخچه موزه مردم شناسی شهر ارومیه

تاریخچه موزه مردم شناسی ارومیه به این صورت است که در سال ۱۳۸۵، عمارت شهربانی خریداری شد و پس از مرمت و بازسازی، در سال ۱۳۹۲ به عنوان موزه بزرگ مردم شناسی ارومیه افتتاح شد. موزه مردم شناسی ارومیه با استفاده از این عمارت باشکوه، به عنوان یک مرکز فرهنگی و تاریخی مهم در منطقه شناخته می‌شود و آثار مرتبط با فرهنگ و تاریخ ایالت ارومیه و آذربایجان غربی را به نمایش می‌گذارد.

آثار موزه مردم شناسی ارومیه

موزه مردم شناسی ارومیه اشیا و آثار متنوعی از صنایع دستی، ابزارآلات، لباس‌ها، بازی‌ها و سایر عناصر فرهنگی و تاریخی مردم ارومیه را داراست.  برخی از آثار موزه مردم شناسی ارومیه عبارت است از:

قلم‌های مختلف

موزه دارای بیش از ۵۰۰ نوع قلم مختلف است که نمایانگر صنایع دستی مردم این منطقه می‌باشند.

ادوات کشاورزی و دامداری

در بخشی از موزه، می‌توانید با ادواتی مانند گاوآهن، خنجر، داس، سنگ صیقل و سایر ابزارهای مربوط به کشاورزی و دامداری آشنا شوید.

لباس‌ها

در بخش‌های مختلف موزه مردم شناسی ارومیه، می‌توانید لباس‌های زنان با پوشش‌های مختلف از عشایر تا شهر و روستاهای مختلف را مشاهده کنید، که به شما اطلاعات جالبی درباره فرهنگ و زندگی مردم این منطقه ارائه می‌دهند.

بازی‌های قدیمی

در موزه، می‌توانید بازی‌های قدیمی مانند چومچه گلین، درخت نذری، ماهوت‌بافی و کتب قدمی را مشاهده کنید.

اسلحه‌های قدیمی

در اتاقی از موزه مردم شناسی ارومیه، می‌توانید اسلحه‌های قدیمی از سلاح‌های آلمانی، آمریکایی، روسی و غیره را مشاهده کنید.

عکس‌ها و دوربین‌های قدیمی

در اتاق دوربین‌ها و عکس‌های قدیمی، می‌توانید عکس‌های با ارزش از زمان‌های گذشته و دوربین‌های قدیمی را ببینید.

عینک‌های قدیمی و ساعت‌ها

در طبقه دوم موزه مردم شناسی ارومیه، می‌توانید عینک‌های قدیمی، ساعت‌های مچی و جیبی قدیمی، و ساعت‌های مهم مانند ساعت مسجد سردار ارومیه را مشاهده کنید.

اگر علاقمند هستید مقاله کلیسای مارسرگیز ارومیه را بخوانید.

بازدید موزه مردم شناسی شهر ارومیه

بازدید موزه مردم شناسی ارومیه تجربه‌ای بسیار پربار و جذاب است. با تهیه بلیط، شما می‌توانید همه روزه از ساعت 8 صبح تا 2 بعد از ظهر و ساعت 4 عصر تا 8 شب به این مجموعه فرهنگی و تاریخی سر بزنید. برای اطلاع از قیمت بلیط موزه مردم شناسی ارومیه می‌توانید با شماره تماس موزه مردم شناسی ارومیه تماس بگیرید.

نقشه موزه مردم شناسی شهر ارومیه

در زیر می‌توانید عکس نقشه موزه مردم شناسی ارومیه را مشاهده کنید:

نقشه موزه مردم شناسی شهر ارومیه

سوالات پر تکرار

موزه مردم شناسی ارومیه کجاست؟

آدرس موزه مردم شناسی ارومیه: استان آذربایجان غربی، ارومیه، میدان انقلاب

شماره تماس موزه مردم شناسی ارومیه: 04432244697

عمارت شهربانی ارومیه کجاست؟

آدرس عمارت شهربانی ارومیه به این صورت است که عمارت شهربانی در شهر ارومیه، استان آذربایجان غربی قرار دارد. این عمارت در میدان زیبای انقلاب ارومیه واقع شده است. اطراف آن نیز با ساختمان‌های مهمی مانند ساختمان شهرداری، دادگستری و ستاد لشگر ۶۴ احاطه شده است. این موقعیت مرکزی عمارت شهربانی، آن را به یک نقطه قابل توجه و مشهور در شهر ارومیه تبدیل کرده است.

با مجله خبری اختصاصی ارومیه ایتوک بهترین اخبار روز را دنبال کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
توسعه‌ی پتروشیمی ارومیه کلیسای تاریخی