انتخاباتسیاسیمجلس

رشد قارچ‌گونه کانال ها و صفحات مجازی در آستانه انتخابات

با نزدیک تر شدن به ایام انتخابات رشد قارچ گونه کانال و ها و صفحات مجازی در آذربایجان غربی رونق گرفته است.

به گزارش مجله خبری تحلیلی ایتوک، خبر و انعکاس وقایع در جامعه یکی از مهمترین و اصلی ترین وظایف و رسالت های ذاتی یک خبرنگار و سایت خبری است که با توجه به رشد جدید تکنولوژی و سرعت سرسام آور آن در جهان امروز مسئله خبر از اهمیت بالایی در بین جامعه هدف برخودار است.

خبر می تواند از یک شایعه شروع شود و با انعکاس آن در لابه لای قشرهای خاکستری جامعه یک مسئله مهم را در جهان برای یک شخص و حتی یک سرزمین و کشور به وجود آورد، پس این موضوع اهمیت خبر را نشان می دهد.

اگر بخواهیم از خبر فاکتور بگیریم، مسئله مهم و غیرقابل انکار رشد قارج گونه کانال ها و صفحات مجازی در بستر وب و اینترنت در استان بوده که بیشتر از همه در دوران انتخابات کارشان را شروع می کنند و پس از آن نیز اثری از آن ها باقی نمی ماند.

با توجه به موقعیت جغرافیایی و سیاسی آذربایجان غربی رسانه های متعددی را غیر از جامعه رسانه های هدف که همان خبرگزاریها و روزنامه های کشوری هستند در خود جا داده است.

به عنوان مثال در این استان در حال حاضر یک روزنامه محلی، 14هفته نامه، 6دوهفته نامه، و 8ماهنامه در حال فعالیت بوده که برخی از آنان به دلیل مشکلات مالی و برخی هم نیز به دلایل دیگر راکد مانده اند.

آنچیزی که در مورد این رسانه های مکتوب باید به آن اشاره کرد؛ قیمت سرسام آور کاغذ بوده که باعث به تعطیلی کشاندن برخی از این روزنامه ها شده ، اما بسیاری از این روزنامه و هفته نامه ها در شرایطی خاص بعد از چندین ماه در ایام انتخابات سرو کله آنها با تیتر های متعدد انتخاباتی و حتی ویژه های مربوط به یک کاندیدای خاص انتشار داده می شود که نشان از جان گرفتن آنان در این ایام است.

کانال ها و پیج هایی که با انتخابات در آذربایجان غربی جان می گیرند

از سویی دیگر بیش از یک دهه از مبحث اینترنت و روی آوردن مردم به فضای مجازی و این روحیه حاکم بر جو استان که بیشتر حول محور سایت های خبری و شبکه های مجازی شده می گذرد و هروز شاهد افزایش سایت های خبری و کانال اجتماعی در شبکه های مجازی در استان با نام های جدید هستیم.

به گونه ای که طبق یک آمار بیش از ۱۵۰ سایت خبری در استان وجود داشته که تنها چند مورد از این سایت های خبری مجوز فعالیت رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دفتر مطبوعاتی را کسب کرده و شناسنامه دار هستند و مابقی یا در حال اخذ گرفتن این اعتبار نامه بوده و یا همچنان بدون مجوز فعالیت خود را دنبال می کنند.

در حال حاضر و چند ماه مانده به انتخابات اسفند ماه، بسیاری از این سایت ها و کانال ها و صفحات مجازی،با روند کَمی و نه کیفی و درج اخبار متعدد از سوی یک کاندیدای خاص سعی در نشان دادن خود در فضای سیاسی استان را داشته و حتی برخی دیگر از این سایت ها همزمان با ورود به ماههای آغاز تا انتخابات اسفند ماه نیز،فعالیت خود را آغاز کرده و بعضاً با تیترهای تبلیغاتی برای آقای ایکس به دنبال یکه تازی خود در جو رسانه ای موجود هستند.

مسئله مهم در مورد این سایت ها و کانال ها و صفحات مجازی را باید رشد قارچ گونه آنها همزمان با انتخابات دانست که باعث شده است کلاف کار هم از دست فرهنگ و ارشاد اسلامی و حتی برخی نهادهای ذیربط خارج شود و این موضوع در لابه لای موضوعات دیگر باقی بماند.

وقتی ممیزی برای اینگونه صفحات مجازی وجودندارد

باید اینجا متذکر شد که در این زمینه باید یک ممیزی و یک قانون هدفمند برای جلوگیری از رشد اینگونه صفحات وجود داشته باشد تا بتوان آنها را با دسته بندی در زمینه های مختلف جزو سایت های با اعتبار نامه و شناسنامه دار خواند؛و مراجع ذیربط قانونی باید با توجه به مُر قانون در مورد اینگونه سایتها تصمیم گیری های لازم را انجام دهد.

در غیر این صورت رشد قارچ گونه اینگونه کانال ها و صفحات مجازی در دراز مدت می تواند آسیب های جدی به بدنه جامعه رسانه ای و حتی موضوعات متعدد در جامعه بزند.

امروز به وضوح روشن است که خبر می تواند انعکاس بسزایی در زندگی روزمره مردم و حتی سیاسیون داشته داشته باشد و یک خبرشایعه و حتی کاملا دروغ می تواند آسیب جدی به بدنه جامعه وارد کند.

هم اکنون چیزی که به وضوح شاهد آن هستیم این است که این رشد افزایشی صفحات مجازی در بستر وب و اینترنت در آذربایجان غربی در برهه کنونی به جز لطمه زدن به جامعه هدف رسانه ای استان، هیچگونه عادیدی برای این استان نخواهد داشت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
توسعه‌ی پتروشیمی ارومیه کلیسای تاریخی