ورزشی

تصمیم عجیب کنفدراسیون فوتبال آسیا داور کویتی،برای بازی ایران-قطر

کنفدراسیون فوتبال آسیا انتخاب بحث برانگیزی برای بازی حساس بین تیم‌های ملی ایران و قطر در مرحله نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا داشته و احمد علی کویتی و کم‌تجربه را انتخاب کرده که موجب شگفتی شده است.

روال معمول برای قرار دادن داور در تورنمنت های بزرگ و مهم شکل تقریبا ثابتی دارد. وقتی مسابقات رده بندی برگزار نمی شود، دو بازی نیمه نهایی حساس تر از بازی فینال هستند، زیرا دو تیم بازنده در این مرحله هیچ تفاوتی با تیم حذف شده از مرحله گروهی ندارند و فرقی که با تیم‌های حذف شده دارند این است که کمی پاداش بیشتری نسبت به کسانی در مراحل قبل حذف شدند از کنفدراسیون آسیا دریافت می‌کنند؛ در نتیجه داوران بازی های نیمه نهایی با وسواس انتخاب می شوند.

یه قانون نانوشته که برای انتخاب داور وجود دارد، داورانی به کار گرفته می‌شوند که:

کشورشان جزئی از ۴ تیم این مرحله نباشد.

دارای سابقه بین‌المللی قوی و کارنامه پر باری باشند.

برای تیم‌ها در مراحل قبل قضاوت نکرده باشند.

به‌عنوان مثال، محمد عبدالله حسن اماراتی که قضاوت بازی امروز نیمه نهایی بین تیم‌های ملی کره حنوبی و اردن را بر عهده گرفته، سابقه حضور در دو جام جهانی و یک جام جهانی باشگاه‌ها را در کارنامه دارد.

اما از آنجایی که کنفدراسیون آسیا همیشه سعی می‌کند که شگفتی‌های جدیدی به وجود بیاورد، با استفاده از احمد العلی کویتی در بازی ایران و قطر تمام پارامترها را تغییر داد که اصلا غیر قابل تصور است. آمار در این مورد به ما می‌گوید:

احمد العلی در سال 2016 وارد لیست بین المللی شده، اما وقتی کنفدراسیون فوتبال کویت تعلیق می‌شود، او عملا تا سال گذشته نمی‌توانست در هیچ مسابقه‌ای قضاوت کند! در نتیجه پس از ورود به لیست، نزدیک هفت سال فقط مسابقات داخلی کویت را قضاوت کرده است.

مشخصات فردی این داور مانند بیوگرافی و ….! یافت نمی‌شود و به سختی و وارد شدن به سایت فدراسیون فوتبال کویت بتوانید کمی اطلاعات راجب این داور بخوانید.

قضاوت کردن در مسابقات بین المللی را از پارسال شروع کرده و در مجموع تا الان ۸ بازی بین‌المللی قضاوت کرده که ۳ مسابقه در همین جام ملت‌ها بوده و البته دیدار تیم‌های «پرسپولیس- استقلال تاجیکستان» و «سپاهان- آلمالیق ازبکستان» را قضاوت کرده است!

نُهمین قضاوت بین‌المللی این داور، فردا در بازی نیمه نهایی ایران و قطر در جام ملت‌های آسیا می‌شود! یعنی به عبارت دیگر تا پیش از نُهمین بازی بین‌المللی او‌ که نیمه نهایی جام ملت‌هاست، فقط ۵ مسابقه از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا را قضاوت کرده و ۳ بازی از جام ملت‌ها؛ و انقدر آمار سابقه‌اش کم بوده که اصلا نمی‌شود نحوه داوری او را تشریح کرد!

و در آخر باید گفت سابقه آنچنانی  احمد العلی ندارد ولی داور خوش شانسی است که قضاوت بازی نیمه نهایی به او رسیده است.

با مجله خبری ایتوک بهترین اخبار و مقالات ورزشی و سایر اخبار و مقالات را دنبال کنید و لذت ببرید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
توسعه‌ی پتروشیمی ارومیه کلیسای تاریخی