اقتصادی

اشتغالزایی برای هزار نفر در مجتمع معدنی اورانیوم آذربایجان‌غربی

مجتمع معدنی اورانیوم

به گزارش مجله خبری ایتوک، سید جواد احمدی معاون سازمان انرژی اتمی ایران نیز در این آیین اظهار کرد: مجتمع معدنی و صنعتی اورانیوم شهدای آذربایجان‌غربی در مدت زمان سه سال و با سرمایه‌گذاری پنج هزار میلیارد تومانی احداث می‌شود.

وی افزود: مطالعات این معدن از سال ۱۳۹۹ آغاز و تاکنون اکتشافات و حفاری‌هایی در منطقه انجام شده است.

معاون سازمان انرژی اتمی ایران اضافه کرد: با عملیات‌های اجرایی مشخص شد این محدوده از نظر دارا بودن مواد پرتوزا به‌ویژه اورانیوم و عناصر همراه، منطقه‌ای مستعد محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تاکنون حدود ۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بابت ایجاد زیرساخت‌های موجود در منطقه انجام شده است بیان کرد: بر اساس پیش‌بینی‌های انجام شده در این مجتمع معدنی حدود ۵۰۰ هزار تن کانی سنگ اورانیوم و همچنین سایر عناصر همراه وجود دارد.

احمدی خاطرنشان کرد: با بهره‌گیری از توانمندی‌های موجود در سازمان انرژی اتمی ایران بتوانیم بهره‌برداری این مواد را انجام دهیم و بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده در ۱۸ ماه آتی «تست فرآوری کانی‌ سنگ» و ایجاد زیرساخت‌ها را انجام می‌دهیم.

وی بیان کرد:همچنین مطالعات ساخت کارخانه فرآوری را دنبال می‌کنیم همچنین در ۱۸ ماه بعدی، بحث احداث کارخانه را پیگیری خواهیم کرد و در نظر داریم در سه سال آینده کارخانه فرآوری اورانیوم و نیز عناصر همراه را در منطقه احداث کنیم.

احمدی با بیان اینکه احداث این مجتمع معدنی و صنعتی موجب تحول اساسی در منطقه می‌شود، گفت: مجتمع معدنی و صنعتی اورانیوم شهدای آذربایجان غربی موجب اشتغالزایی مستقیم برای بیش از یک هزار نفر می‌شود و همچنین این مجتمع موجب اشتغالزایی غیرمستقیم برای تعداد زیادی از افراد خواهد شد.

امنیت پایدار بر منطقه حاکم است

سردار پور جمشیدیان، فرمانده قرارگاه حمزه در آیین اظهار داشت:یکی از وظایف ما ایجاد امنیت پایدار و صیانت از مردم در منطقه است این اطمینان به همه سرمایه‌گذاران می‌دهیم منطقه دارای امنیت کامل است.

وی با اشاره به اقدامات قرارگاه خاتم الانبیا گفت: یکی از قدرتمندترین قرارگاه‌های سازندگی پای کار هستند و موسسه امین و به‌صورت علمی در حوزه صنعت و معدن ورود جدی داشته و مجموعه توانمند و قدرتمندی هستند.

استاندار آذربایجان‌غربی در این آیین اظهار داشت: طی ماه‌های اخیر دومین معدن توسط انرژی هسته‌ای در استان آذربایجان‌غربی کلنگ‌زنی شد.

وی با اشاره به اینکه استان آذربایجان‌غربی یکی از قطب‌های معدنی هست و دولت سیزدهم توجه ویژه به حوزه معدن استان دارد و این استان 52 ماده معدنی از جمله سیلیس، نیکل و … ده‌ها ماده معدنی با ارزش دارد که مطالعات خوبی صورت گرفته و دنبال نقشه برداری ویژه هوایی و زمین شناسی هستیم.

معتمدیان تصریح کرد: شهرستان‌های استان از ذخایر و توانمندی معدنی برخوردار است و با توجه به نگاه عدالت‌محور دولت سیزدهم شاهد رشد در استان و اشتغالزایی باشیم.

وی اذعان کرد: 700 معدن بلاتکلیف در استان داشتیم در دولت سیزدهم، که در کمتر ۱۵ ماه سلب مسئولیت شده و اقدام به مزایده معادن با نظارت جدی کردیم.

انتهای خبر/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
توسعه‌ی پتروشیمی ارومیه کلیسای تاریخی