اقتصاد ایران

اخبار رکود اقتصاد ایران

در این بخش به اخبار اقتصاد ایران در زمینه رکود اقتصادی می پردازیم:

احیای واحدهای راکد در کهگیلویه و بویراحمد ضروری است!

در نشست کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان، محسن ضامن ‌فر اعلام کرد که مشکلات ۵ واحد تولیدی مورد بحث قرار گرفته و اقدامات لازم برای بازگشت به چرخه تولید یا رفع مشکلات و به ظرفیت رساندن آن ها انجام شده است. وی همچنین به بازگشت ۵۲ واحد راکد اقتصادی در استان به چرخه تولید در دو سال اخیر اشاره کرد. و تاکید کرد که کارگروه تحصیل بالاترین مرجع تصمیم‌ گیری در حوزه تولید است. و تحقق مصوبات آن ضروری است. در پایان، ضامن فر بر تعامل و افزایش همکاری در رفع مشکلات واحد های تولیدی تأکید کرد.

همچنین، مدیر کل سرمایه ‌گذاری استانداری از برگزاری ۸ جلسه کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان در سال گذشته خبر داد. و بر اهمیت احیای واحدهای اقتصادی برای افزایش اشتغال و تولید در استان تأکید کرد. در پایان، ضامن فر بر تحقق اجرای مصوبات توسط بانک‌ ها و نیاز به انعطاف پذیری بیشتر در بخش تولید تأکید کرد و بازدید از واحد های دارای مشکل و تسهیل گری در راستای تحقق تولید و اشتغال را در دستور کار قرار داد.

رکود بازار ساخت و ساز!

در یک مصاحبه رادیویی، کارشناس صنعتی به نام امیر سعید عزیزی اظهار داشت. که بازار ساخت و ساز در حال حاضر وارد دوران رکود شده است. و با توجه به اجرای طرح کاهش مصرف برق در بخش‌های خانگی، تجاری و صنایع کشور، بخشی از تولیدات در حوزه نورد، پروفیل و لوله ‌های ساختمانی کاهش یافته است. که این امر خود زمینه ساز ایجاد مشکلات و قیمت تمام شده محصولات و تولیدات می‌شود. وی همچنین افزود که ۶۰ تا ۷۰ درصد از پروفیل و لوله کشور از طریق کارخانجات داخلی تأمین می‌شود. و میزان تولیدات کارخانجات در صورت استفاده از تمام ظرفیت‌ها ۵۰۰ هزار تن می‌رسد. و امسال پیش بینی شده است که به عدد ۱۶۰ هزار تن برسد، هرچند در صورت تأمین برق مورد نیاز امکان افزایش تولید هم وجود داشت.

عزیزی یادآور شد که میزان تولید محصولات به ویژه در حوزه تولید لوله و پروفیل طی دو سال گذشته به دلیل حمایت‌های دولت در حوزه پروژه‌های ساختمانی، صنعتی و نیروگاهی افزایش یافته بود، اما امسال با توجه به محدودیت ‌های تأمین برق ممکن است برخی از سفارشات در این حوزه با کاهش روبرو شود. این کارشناس صنعتی بیان کرد که با استفاده از بومی سازی تولیدات و محصولات در بخش لوله و پروفیل، توانسته ایم بخش عمده ‌ای از صادرات به کشور های خارجی و همسایه داشته باشیم و شاهد ارز آوری بسیار زیاد به کشور هستیم. همچنین، تأمین مواد اولیه، نیروی انسانی ماهر و همچنین حمایت‌های لازم در حوزه تأمین برق باعث بهبود وضعیت تولید مصالح ساختمانی در حوزه ساخت و ساز و از سوی دیگر پروژه‌های نفتی، گازی و صنعتی می‌شود.

در پایان، عزیزی بیان کرد که در سالی که شعار آن رشد تولید و مهار تورم است، موانع در این بخش باید برداشته شود تا شاهد افزایش تولید باشیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
توسعه‌ی پتروشیمی ارومیه کلیسای تاریخی